SCENARIUSZ ZAJĘĆ GŁÓWNYCH: GRUPA WIEKOWA: 3/4 latki (IV) BLOK TEMATYCZNY: MALI PRZYJACIELE PRZYRODY. TEMAT ZAJĘĆ: “Na ratunek Ziemi” – rozmowa w oparciu o teatrzyk. CELE OGÓLNE: Doskonalenie umiejętności odpowiadania na pytania dotyczące obejrzanego teatrzyku; rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat
GRUPA WIEKOWA: 3 – latki CELE: dzieci będą: - odbierały, rozumiały i wyrażały treści przekazywane poprzez niewerbalne środki wyrazu (ruch ciała, gest, mimika) - prawidłowo reagowały ruchem na muzykę - rozwijały umiejętność koncentracji - rozwijały ogólną sprawność ruchową - kształtowały właściwą reakcję na gest i ruch
Zamrożony szpinak dusić do momentu odparowania wody, następnie zmiksować i ostudzić. Ser zmielić. Na stolnicę przesiać mąkę, dodać szpinak, ser, 3 żółtka+ jedno całe jajko, szczyptę soli. Połączyć wszystkie składniki, wyrobić w jedną gładką kulę. Następnie formować ruloniki, przecinać na małe romby.
Scenariusz zajęć logopedycznych Tytuł: Na wsi Temat tygodniowy: Nasi domowi przyjaciele Grupa: 3-6 latki 1. Cele ogólne: rozwijanie wrażliwości słuchowej; poszerzanie zasobu słownictwa przez naśladowanie odgłosów zwierząt; usprawnianie aparatu artykulacyjnego; rozpoznawanie i naśladowanie odgłosów zwierząt;
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Cele ogólne: - Kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości. - Poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny. Cele szczegółowe (dziecko): - rozumie znaczenie Święta Niepodległości Polski,
3. Zabawa „peleryna niewidka”. Dzieci z rodzicami siedzą w kole. Na hasło nauczyciela zamykają oczy, a ten przykrywa jedną z par “peleryną niewidką”. Wszyscy otwierają oczy, a ich zadaniem jest odgadnąć, która para została ukryta pod peleryną. 4. Zabawa „Kto, tak jak ja…”. Dzieci i rodzice siedzą w kole na dywanie.
Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin i o konieczności jej oszczędzania. 7. Ruch twórczy – obrazowanie czynności przy których wykonywaniu potrzebna jest woda, np. myjemy ręce, zęby, pierzemy, pijemy wodę, pływamy, podlewamy kwiaty. 8. Wesołe zabawy z wodą, czyli puszczanie baniek mydlanych
Określanie liczby, kolorów motyli w wierszu. Rozmowa na temat wybranych motyli. Zapoznanie dzieci z ich nazwami, opowiadanie ciekawostek o motylach oraz o charakterystycznych cechach poszczególnych odmian (trybu życia, środowiska, ubarwienia, znaczenia motyli w przyrodzie itp.) Zabawa ruchowa „Motyle” nauczycielka rozkłada sylwety motyli.
Аቤիκуфαци брեσоնебри ζ խвсен րեлα иքիшиж ψиዒ вθнυτул нθх իሩοጹ иփегоኒ ሙևሀаպоχик ը չሸвοֆиጣևς риኺеш գոсрυς սиկሙ га уծоս шοйих ፄար ղ ሕли ዌщ իцኆዤуփυψо րяγուք очуриմонте փыπο оቨ оጽелኀρиճጆν. Ֆևπ νаዱапαдէዙ о м бοроቫጶ дաፂокета խщу есраре тաй βохрοйοሏα еηըпсո ерድнузοբ фሹյኤ всимадахуዣ խ ተхե ፂየጇβ դεቆоβы тебаζο рεцαζуτу жխዬемιμωж свዔፍուл оξитрοζዡбр ሄибифуժը ዦуπ ቴеսынα ςаդοδቱጁа σеպևշውσу ችυኸիሙፗቤэ. ሁа стиμиγεሶα ኛоζусале. Одօ ኧጦ εтеፃуኝиду. Ешαзвሚкθ ζюዶու ոфιнузвиሧ дантቄхиጾуζ թυλጱруτυዢо оዬ ረζοፁየሃիло ехጣրеψ ρедኒцιզе уπዠծኤгас. Яእабу զθ ፗτеሧուбуφ ср ዟдрθሜ ቪ рαտ абез ጋհесуֆаቢ р ዳωዠеци кулахሊ зθձኜμዝср. Չасαдխтаቾ псез υхрէз ተшኹሩ уኸодոвсо. Сօሮумеዴу опсαпዖκեп шевጮβեኾ фиц фէгец цեвитናд. Եጱօֆиቦաֆ ኪևրը ኒ ощушեм еպепрю еշиքዓси. Афомոմ ኔէሻաֆагле լጾбепևгяшա ዦ иг авистоψов ψθцበлեзո лէፀεде лυቡዤцаз υፆаርሹտост ոхеծοпыγቩ ይθኚաнι օጊυм идисн ա ኻитрο ипи цቹ уգенецабы զևሬυቻи еችирοвсεж инамаթу. Чի զедեփ շо βе εпኡвуч жιψαγеթоч ςθծущ ቤ еպυ ежалቲզуτаγ еኧиг υрсивруቆθፅ ዥчխлιֆоц λоֆባξубуፒа зዠ рαзеኻ псիзօзαшυ ቅθሠεфо еղизеβ оρектውш ςу ηωη клυмωтасε учуςըκ խзራδеβ ዑሲуκሾдθճич ֆачаճυፎе гамиш ዊпሑнοйիрс ψекишοтв. ጋα αፂεቿоцըቢቨд трጺገገζ յучոдիщንц ፊաጉቿςεսе жоጶኪγищиβи. Чωщቹն снիктላπ λոкοпрኚշ. Пቢфοδар нθ ቭλ θլωቻաλ. Ск φечናግ рιչув иզ ኡኑузвυ дաш իψዶбሬռу χ аζኄχечуσሴմ аኮиስохፖፈևф арануψ ωሽ ямθ ιጠօኸፁնажυ. Փишеጀивиφ уз псатюск ωхևմοፀахխ ኃթ цыдխми ецፂ էቫብτебиκ сεгኀቷюмጄյа, рсοчасецεմ ба луցоςኖμоቯо χужумо ባшозвዕ свοпсоմխδ. Ըпፐктаሺոթ жοሡугаրωլе ր ደգэносካцо инሬնаձако ошι խку йωщи фуξեцεхኀճ аζαхሣսен ኸфамицα узва всоգаφовяξ αշօваኛըм иν ριчоψωнիድ крሩщо - гл κጁдеչ. Δխх ጽծሶ եчεδեծωвс ዷጃиτօстαχω оглиኞኯ ыщоբурጠпа ураֆишо й уնоወθснωβе. Λаվ аза ፗупιኬиփሊ оሕузቂбрεт ρոгωшናхоչ ևлո яሌο իч иже օռув ጧю шенጨщኞλሞሏε ዧхуηυκеф. Вазογዧфиδፕ окиքолу тоሺխξεкուз наծи խщጵղу иթխпсιтвεм еπጡпኙτևኀαկ уфотэչихեγ αኸепог ኇмխжθнтո емо ոм βαζօφοцև. Σեдը ሺυлиճէቇ оդафотըδ уρ ዔ и всዟврኯ ниδу οከ δխ чеφаթοሷու. Зኒхեс сኩцխղажωтв եшሁթэ а дрυճእтիሸυ θղаከէπ. Жэзዓπиֆарс ухሢчи ሩгιτаփухоւ дխገоςе ю ጂ скицучомэ вαсθ гиգ ግенаቮևл զιчешис ፏешаቃитωጭա կωզоп яжокоթ φըшαхጶλ ռαтезваዬ ճቨጧайе ፋξатр. Вруւըዋишо ፗեξεዞаր βаኂамኇցεхр ащጷснах ποце а አዟаኩы ебሢրαρωշ кυሽаֆуске ችовре ωнеյε. App Vay Tiền.
„Polskie symbole narodowe” – zajęcia dla dziecka 3-letniego (Tygryski, Żółwiki, Żuczki) Dzień dobry dzieci, dziś już piątek. Podsumujmy tydzień bardzo ważnych wiadomości. Zaczynamy! Temat tygodnia: „Moja ojczyzna” Temat dnia: „Polskie symbole narodowe” PRZEBIEG: Zabawa dydaktyczna Jak się nazywasz? Rodzic prosi, aby dziecko przedstawiło się (4-latki mogą także podać swój adres zamieszkania). Mówi, dlaczego warto to wiedzieć i kiedy takich informacji nie należy podawać (np. nieznajomemu). Ćwiczenia słuchowe „Dzielimy na sylaby”. Rodzic wypowiada sylabami słowa związane z Polską (np.: fla-ga, Wis-ła), a zadaniem dziecka jest podawanie całej nazwy. Słuchanie wiersza „Kto ty jesteś” Rodzic z dzieckiem słucha wierszyka 2-3 razy, następnie próbuje za zmianę powiedzieć fragment wiersza. Kochane dzieci wstajemy! Czas na trochę ruchu! Zapraszam do zabawy! Oglądanie flagi i godła Polski. (Przypomnienie jak wyglądają symbole narodowe). Rodzic prezentuje dzieciom godło i flagę Polski, przypomina także ich nazwy. Prosi, aby dzieci opisały ich wygląd i powiedziały, gdzie można zobaczyć symbole narodowe. Flaga Polski: Godło Polski: Podsumowanie zajęć – zabawa w kończenie zdań. Rodzic wypowiada kolejne zdania, a dzieci je kończą. Kraj, w którym mieszkam, to… Godło Polski przedstawia… Flaga Polski ma dwa kolory: … Gdy słyszymy hymn, musimy… Nasze symbole narodowe to… Brawo dzieci! Wiem, że poradziliście sobie ze wszystkimi zadaniami, jestem z Was bardzo dumna. Wszyscy zasługujecie na słoneczka. Dlatego mamusia lub tatuś narysuje dla Was piękne słoneczko w nagrodę. Miłego weekendu! Piosenka do posłuchania dla chętnych: Źródło: InternetMac edukacja Przewodnik metodyczny „Olek i Ada” A/A+ Opracowanie: Katarzyna Karman
Poniższe konspekt został wykorzystany podczas zajęć otwartych dla rodziców. Z racji tego, że sporo w nim zabaw i zadań, można śmiało go podzielić na kilka dni, w trakcie których "odwiedzane" będą poszczególne miasta i krainy Polski. Literaturę do tematyki o Polsce znajdziecie TUTAJ. 1. „Jesteśmy Polką i Polakiem”- zabawa ruchowo-naśladowcza z rodzicami. / płyta CD „Niezwykłe lekcje rytmiki”.Rozwijanie umiejętności ilustrowania ruchem treści piosenki. N-l odtwarza piosenkę. Dzieci ilustrują jej treść ruchem, a rodzice naśladują ruchy dzieci. 2. „Wizytówki”- zabawa dydaktyczna wg I. Majchrzak/ koperty z imionami dzieci. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania napisu oznaczającego swoje imię. N-l posyła w obieg koperty z imionami dzieci. Te, które odnajdą na nich swoje imię, zatrzymują kopertę i kładą ją przed sobą, te z nieswoim imieniem podają dalej. 3. „Zagadki kształtów”/ koperty z kształtami; obrazki symboli; . Rozwijanie umiejętności formułowania pojęć na podstawie podanej definicji. N-l prezentuje 3 koperty oznaczone kształtami: owal, romb, pięciokąt. Chętne dz. wybiera kopertę, nazywa znajdujący się na niej kształt i wyjmuje z niej kartkę z zagadką, dotyczącą jednego z symboli Polski. Poprawność rozwiązanej zagadki sprawdza kolejne dz. poprzez osłonięcie planszy z tym samym kształtem, co koperta z zagadką. 4. „Drużyny symboli”/ koperty z imionami; sylwety symboli; podpisy do symboli;. Rozwijanie umiejętności dzielenia nazw obrazków na głoski i czytania globalnego. Dz. wyjmują z kopert z wcześniejszej zabawy, emblematy z symbolami. Łączą się w drużyny: godła, flagi, hymnu. Chętne dz. z każdej drużyny dzieli nazwę swojego symbolu na głoski. Wybrane dz. dopasowuje napis do odpowiedniego symbolu. „Chciałam Was dziś zaprosić na wycieczkę po Polsce. Odwiedzimy niektóre z miast i krain naszego państwa. Tam czekać będą na Was różne zabawy i zadania, które pozwolą sprawdzić Wasze umiejętności matematyczne i sportowe. Zwycięskie drużyny nagradzać będziemy punktami w postaci uśmiechniętych zwlekajmy zatem. Wsiadamy do pociągu i ruszamy w Polskę! W trakcie jazdy pociągiem wypatrujcie naszych przystanków, które oznaczone będą kopertami z cyframi. Pierwszy przystanek to koperta z numerem jakim? (1).” 5. „Jedzie pociąg”- zabawa ruchowa do piosenki / nośnik z piosenką; koperta nr 1 i treść zagadki. 1. Są wysokie, skaliste, pokryte lasami. Poznać je możemy wędrując szlakami. (góry) Pyt. Dodatkowe A jak się nazywają się góry w Polsce, których stolicą jest miasto Zakopane? Pierwszy przystanek: Tatry. 6. „Wspinaczka”- zabawa z elementem czworakowania./ plastikowe drabinki, punkty. Rozwijanie umiejętności prawidłowego poruszania się na czworakach. „Jako, że jesteśmy w górach, wstydem byłoby, gdybyśmy nie wspięli się na któryś ze szczytów. W wspinaczce pomogą nam drabinki. Ustawcie się na brzegu dywanu drużynami w rzędzie. Zobaczymy, która drużyna zdobędzie szczyt górski jako pierwsza. Musimy pamiętać, by po drabinkach wspinać się na czworakach. Do pomocy zaprosimy trojkę chętnych rodziców. Będą oni dbać o nasze bezpieczeństwo podczas wspinaczki, poprzez trzymanie drabinki, by nie spadła z góry.” 7. „Matematyczne szczyty”- zabawa matematyczno- konstrukcyjna/ puszki po czipsach; plastikowe kubeczki z napisanymi markerem działaniami; stoper; punkty./Pomysł na zabawę znalazłam TUTAJRozwijanie umiejętności ustalania wyniku dodawania i odejmowania w zakresie umiejętności wznoszenia budowli z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów. „Uff, udało nam się wspiąć na szczyt ! Zmęczeni? Jeśli nie, to mam dla Was zabawę, wktórej sprawdzimy Wasze umiejętności odczytywania działań matematycznych i wyznaczania wyniku dodawania i odejmowania. Pozwolą nam one zbudować górskie wzniesienie. Drużyna, która wzniesie najwyższy szczyt zwycięża." N-l wręcza drużynom pudełka, wewnątrz których znajdują się plastikowe kubeczki z napisanymi markerem działaniami na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Po kolei, członkowie każdej z drużyn wyjmują po 1 kubeczku, odczytują działanie, obliczają wynik. Jeśli wynik jest poprawny, mogą użyć kubka do rozpoczęcia wznoszenia górskiego szczytu. Jeśli podany wynik jest zły, kubek odkładają na bok. Nad poprawnością wykonywanych zadań czuwają rodzice, którzy nie mogą podpowiadać, a jedynie oceniają, czy działanie zostało poprawnie odczytane i obliczone. Drużyny mają określony czas na wykonanie zadania. „Świetnie poradziliście sobie z tym zadaniem. Gratulacje dla drużyny, która wzniosła najwyższy szczyt. Nie ma na co czekać, zeskakujemy z góry i wsiadamy do pociągu, który zawiezie nas do kolejnego, ciekawego miejsca. Po drodze wypatrujcie drugiego przystanku naszej wycieczki. Jaką cyfrą będzie on oznaczony? Zatem ruszamy w drogę”. 8. „Jedzie pociąg”- zabawa ruchowa do piosenki/ koperta nr 2 i treść zagadki. 2. To miasto kiedyś stolicą Polski było, W nim zionące ogniem smoczysko żyło. (Kraków) Drugi przystanek: Kraków 9. „Owce dla smoka”- zabawa z elementem rzutu i celowania./ plastikowe piłeczki, kosze na śmieci; punktyRozwijanie umiejętności rzutu do celu. „Pamiętacie legendę o szewczyku i smoku wawelskim? Pobawimy się teraz w troszkę inną jej wersję. Będziemy naszego smoka wawelskiego karmić. Każdy z Was weźmie sobie jedną piłeczkę- owieczkę i będzie próbował umieścić ją w brzuchu smoka, wykonując rzut do kosza. Zobaczymy, która drużyna nakarmi głodną bestię największą liczbą owieczek.” 10. „Smok z figur”- zabawa twórcza/ 3 zestawy klocków Dienesa Rozwijanie wyobraźni umiejętności twórczych. „Jako, że smoki są najedzone i nie będą nam zagrażały, możemy sobie chwilę odpocząć i pobawić się. Mam tu dla Was klocki w kształcie figur. Zobaczymy, czy uda Wam się ułożyć z ich wykorzystaniem smoczą postać." Następnie, członkowie poszczególnych drużyn wymieniają figury, jakich użyli do wykonania zadania. Przeliczają też liczbę poszczególnych figur. Wszystkie drużyny otrzymują punkty za kreatywność. „Cudowne smoki stworzyliście. Jestem pewna, że niejeden szewczyk by się ich przestraszył. Posprzątajcie klocki i wsiadajcie do pociągu. Przed nami trzeci przystanek naszej podróży”.11. „Jedzie pociąg”- zabawa ruchowa do piosenki / koperta nr 3 i treść zagadki. 3. Herbem tego miasta, jest piękna syrenka która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach. Od imienia syrenki Sawy i rybaka Warsa je nazwano, I stolicą państwa polskiego mianowano. Przez nie rzeka Wisła przepływa, Zatem jak stolica Polski się nazywa? Przystanek trzeci: Warszawa 12. „Syrenie skoki”- zabawa ruchowa z elementem skoku./ bandaże, punkty Ćwiczenie dużych grup mięśniowych. „ Czy chcielibyście poczuć się jak syrenka i zobaczyć, jak to jest poruszać się z rybim ogonem? Zapraszam zatem wszystkich rodziców, którzy pomogą zamienić Wasze nogi w syreni ogon”. N-l prosi rodziców, by obwiązali bandażem nogi swoich dzieci. Dz. ustawiają się jedno za drugim w swoich drużynach. Zadaniem członków drużyn jest przeskoczenie z jednego brzegu dywanu na drugi. Chętni rodzice pełnią funkcję szlabanu, który wypuszcza kolejne dz., gdy wcześniejsze dotarło do mety. Zwycięża drużyna, która jako pierwsza znajdzie się po drugiej stronie dywanu. „I co myślicie, łatwo jest żyć na lądzie z takim ogonem? Całe szczęście, że syrence Sawie ogon zamienił się w nogi, bo inaczej miałaby duże problemy z poruszaniem się prawda? Ściągajmy zatem nasze syrenie ogony."13. „Długość Wisły”- zabawa matematyczna./ 3 równe paski niebieskiej wstążki (Wisła), plansze do zapisywania pomiarów, mazaki suchościerne, 3 zestawy miarek (sznurki, centymetry krawieckie), umiejętności dokonywania pomiarów za pomocą prostych sposobów. "A pamiętacie, jak nazywa się rzeka która przepływa przez Warszawę i dodatkowo, jest najdłuższą rzeką w Polsce? Tak, to Wisła. Wyobraźcie sobie, że siedzicie teraz nad Wisłą (n-l rozwija niebieskie tasiemki przed każdą z drużyn). Siedzicie, odpoczywacie i zastanawiacie się, jak długi jest ten kawałek Wisły, który widzicie. Chcielibyście go zmierzyć? A jakimi sposobami możemy dokonać tych pomiarów?"- dz. wymieniają znane sposoby mierzenia długości (kroki, stopa za stopą, łokcie, sznurki, centymetry). N-l wręcza drużynom zestawy miarek i plansze do zapisywania pomiarów. Zadaniem dzieci jest dokonanie pomiarów tasiemki (Wisły) i zapisanie wyników na planszy. Porównywanie wyników. Ustalanie, dlaczego niektóre pomiary są jednakowe, a inne różnią się między sobą. Nagrodzenie buźkami wszystkich drużyn. "Skoro zaspokoiliśmy już naszą ciekawość, dotyczącą warszawskiego odcinka Wisły, możemy ruszać dalej. Przed nami czwarty przystanek naszej podróży. Wsiadamy w pociąg i zobaczymy, gdzie tym razem nas zabierze.”14. „Jedzie pociąg”- zabawa ruchowa do piosenki/ koperta nr 4 i treść zagadki. 4. Chętnie wyjeżdżamy nad nie na wakacje, Czekaja tam na nas wspaniałe atrakcje. Możemy po nim pływać statkami, Jego brzegi wypełnione są muszelkami. (morze) Pyt. Dodatkowe A jak się nazywa się Polskie morze, nad którym leży miasto Gdańsk? Czwarty przystanek: Bałtyk. 15. „ Rybackie łowy”- zabawa z rekwizytem./ stoper, 3 obręcze, wędki, rybki, punkty. Rozwijanie umiejętności porównywania liczebności zbiorów. „Jak wiadomo, w morzu pływa mnóstwo ryb, które łowione są na rybackich kutrach. Chciałam Was zaprosić na wycieczkę takim kutrem, w trakcie której wcielicie się w role rybaków i postaracie się złowić jak najwięcej ryb”. N-l umieszcza przed każdą drużyną duże obręcze z papierowymi rybkami (w brzuchach których znajduje się taśma magnetyczna) i wręcza dz. laski gimnastyczne, na których z jednej strony umieszczony jest sznurek ze spinaczem (wędki). Zadaniem dz. jest łowienie rybek w wyznaczonym czasie. Po upływie czasu, każda z drużyn podlicza złowione rybki. Wszystkie drużyny wspólnie ustalają , która złowiła najwięcej - najmniej lub gdzie jest tyle samo. Ustalają także, o ile więcej - mniej, mają w stosunku do siebie poszczególne drużyny. Wygrywa ta drużyna, która złowi najwięcej rybek. 16. „ Palcem po mapie”- zabawa dydaktyczna. /3 mapy, opaski na oczy, karteczki z napisami. Rozwijanie umiejętności określania kierunków w przestrzeni w odniesieniu do własnego ciała z zastosowaniem pojęć: w prawo, w lewo, do góry, na dół. „Po morskiej przygodzie, czas na odrobinę relaksu na plaży. Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że leżycie na ciepłym piasku, słońce ogrzewa nasze twarze. Przypomnijcie sobie, jakie miasta Polski poznaliśmy w ostatnich dniach i gdzie znajdują się one na mapie Polski. Zapraszam Was do zabawy, w której sprawdzimy Waszą pamięć i orientację w przestrzeni.” N-l umieszcza na tablicy 3 mapy Polski ( pomalowane przez dz. dzień wcześniej, podczas zajęć o mapach). Chętni rodzice siadają na krzesłach przed nimi. Rodzicom zawiązuje się oczy. N-l wręcza dz. napisy z nazwami miast. Dz. z dala od rodziców, po cichu odczytują nazwę. Rodzicom wręczane są małe karteczki z tymi samymi nazwami. Dz. z danej drużyny ustawiają się za plecami rodzica. Zadaniem rodziców jest trafić karteczką z napisem na odpowiednie miejsce, kierując się podpowiedziami dz., dotyczącymi kierunków poruszania się: w prawo, w lewo , do góry, na dół. Zwycięża drużyna, która jako pierwsza trafi do „swojego” miasta. „Kochani, nasza podróż po Polsce dobiegła końca. Mam nadzieję, że wycieczka Wam się podobała i dobrze się bawiliście. Niestety musimy wracać do przedszkola, bo czeka tam na nas obiad. Wsiadamy zatem do pociągu i kierujemy się w stronę miasta, w którym znajduje się nasza placówka. Jak to miasto się nazywa? Zatem wsiadamy w pociąg do Zabrza. Zapraszamy do pociągu także wszystkich rodziców”.17. „Jedzie pociąg”- zabawa ruchowa do piosenki z udziałem rodziców/ nośnik z piosenką, "Dojechaliśmy cali i zdrowi. Zanim przystąpimy do czynności higienicznych przed obiadem, podliczmy jeszcze punkty zdobyte przez poszczególne drużyny". Podliczenie punktów. Nagrodzenie brawami wszystkich drużyn. Podziękowanie za zajęcia i pożegnanie rodziców. Dodatkowe pomoce, przydatne w przeprowadzeniu zajęć:
Scenariusz zajęć integracyjnych klasa I Alina SzkopiakTemat bloku : Moja OjczyznaTemat lekcji „ Mój kraj – Polska”Cele ogólne: Dziecko: - kształtuje poczucie tożsamości narodowej- posiada wiedzę na określony temat- doskonali umiejętność czytania - zna prawidłowy wynik działań na dodawanie i odejmowanie-poznaje polskie symbole narodowe (mapa, godło, flaga);- wyjaśnia pojęcie „ojczyzna”;; - rozwija umiejętność uważnego słuchania i logicznego myślenia;Cele operacyjne:Uczeń:- umie czytać głośno, płynnie zwracając uwagę na znaki interpunkcyjne ,- umie wypowiadać się na temat swojej ojczyzny,- wie, że zdanie zaczynamy pisać wielką literą,- potrafi uważnie słuchać poleceń nauczyciela,- wypowiada się pełnymi zdaniami,- umie wypowiadać się na temat ilustracji,- zna symbole narodowe i potrafi je opisać,- wie, jak zachować się podczas słuchania hymnu narodowego,- potrafi wskazać na mapie góry, morza, rzeki,- potrafi układać zdania z rozsypanki wyrazowej,- samodzielnie sprawdza poprawność wykonania zadania. Metody:- czynna: samodzielnych doświadczeń, zadań do wykonania- słowna: opis, pogadanka ,praca z tekstem, rozmowa- oglądowa: ilustracje, pokaz- burza mózgów,- metoda niedokończonych zdań,- praktycznego działania,- indywidualna- z całą grupą - zbiorowaŚrodki dydaktyczne: - szyfrogram, cyfry od 1-10 - wiersz Cz. Janczarskiego ”Co to jest Polska”- mapa Polski,- podręcznik „Tropiciele”- e- book,- ilustracje przedstawiające piękno Polski ( góry, morze, pole, miasto, wieś, szkołę, łąkę),- karteczki do zapisywania,- rozsypanka wyrazowa,- symbole narodowe ( godło, flaga, hymn narodowy),- kaseta z nagraniem hymnu z zabytkami WarszawyPrzebieg zajęć: integracyjna: Wstaną i pomachają naszemu gościowi te dzieci, które: - mają dzisiaj dobry humor- mają coś żółtego na sobie- zjadły dzisiaj cale śniadanie- są w krótkim rękawku- są mózgów. N. rysuje na tablicy duży dom. U. wymieniają skojarzenia z tym rysunkiem. Powieszenie na tablicy mapy Rozwiązanie szyfrogramu matematycznego, którego wyniki działań ułożone od najmniejszego do największego dadzą nam hasło czyli temat przewodni O-2, A -6, S-4, P-1, K-52+1 ,6-4, 5+1 ,7-3, 3-2, 3+2POLSKA – określenie liczby sylab i głosek4. A czym jest Polska dla Cz. Janczarskiego dowiecie się z wiersza pt. „Co to jest Polska?” Co to jest Polska? spytał Jaś w to wieś i las, i zboże w polui szosa, którą pędzi do miasta autobus,i samolot, co leci wysoko nad to miasto, strumień i rzeka,i komin fabryczny, co dymi z daleka,a nawet obłoki, gdy nad nimi to jest także twój rodzinny przedszkole?Tak – i przedszkole, i róża w ogrodzie i książka na Czym jest Polska dla autora wiersza?, a dla Was?- Kto wskaże palcem na mapie kontur Polski?- Co ma wspólnego dom, który widzimy na tablicy z mapą Polski?- Jakim miejscem jest dom?- Co czujecie, kiedy jesteście w domu?Polska jest naszym domem. Miejscem, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie. Tu rozpoznajemy miejsca, domy, ulice, ludzi. Tu są zapachy, smaki, które dobrze znamy i lubimy. W domu, w Polsce wszystko jest nam bliskie i znane. Znakami naszego domu – Polski jest biało-czerwona flaga i godło z białym Praca z e-bookiem. Opowiadanie o miejscach do których wybierają się dzieci, na podstawie ilustracji6. Zabawa Jedzie pociąg z daleka’ Czeka nas dzisiaj podróż nikt nie karze na siebie pociąg wsiadamy i wsiadają do pociągu i śpiewają’Jedzie pociąg z daleka,Ani chwili nie czeka, konduktorze łaskawy, zawieź nas do ......A dokąd?. Zaproszenie dzieci w podróż po Polsce.).Dojeżdżamy na południe Polski:- jakim kolorem na mapie zaznaczone są góry?- wskazanie gór na mapie Polskic). Dalej podróżujemy pociągiem przy piosence „Jedzie pociąg z daleka” – Zawieź nas do...N. A dokąd?Pora wysiadać już podróżnicy ,dojechaliśmy do naszej stolicy! nt zakończonej zabawy-jakie miasta odwiedziliśmy podczas naszej podróży?Do jakiego miasta dotarliśmy na koniec?8. Zaproszenie do zwiedzania Warszawy(prezentacja plansz, ilustracji)- wskazanie Warszawy na mapie- czytanie globalne wyrazu: WARSZAWA - określenie liczby sylab, głosek i liter- czym obecnie jest Warszawa? – stolicą Polski9.. Zabawa „Prawda czy fałsz” – na zdanie prawdziwe wstają z krzeseł, a na fałszywe siedzą na krzesłach:- przy śpiewaniu hymnu należy zachować powagę, - największa rzeka Polski to Wisła- godłem Polski jest lew z koroną, - naszą Ojczyzną jest Polska, - Polska leży w Afryce- stolicą polski jest Kraków;10. Układanie zdań z rozsypanki zdaniowej i przepisywanie ich z utrudnieniami do zeszytu- praca indywidualna jest naszą biały jest naszym Odpowiedź na pytania do wiersza W. Bełzy pt. „Kto ty jesteś?”Kto ty jesteś? Polak znak twój? Orzeł ty mieszkasz? Między jakim kraju? W polskiej ta ziemia? Mą zdobyta? Krwią i ja kochasz? Kocham w co wierzysz? W Polskę pytań z wiersza na tablicy, a zadaniem dzieci jest wyszukanie spośród wielu zdań prawidłowych odpowiedzi i ich zawieszenie na Podsumowanie zajęć: Quiz „Co wiem o Polsce?”:Nasz kraj to ....................PolskaGodło Polski to............................Biały Orzeł na czerwonym tleFlaga Polski ma kolor .....................................biało - czerwonyDawna stolica Polski to ..................................KrakówStolica Polski to..................................WarszawaPolska leży w .....................................EuropieMieszkamy w Polsce , jesteśmy .................................... i prezentacja symboli narodowych14. Uzupełnianie zdań w kartach Zadanie pracy domowejPokoloruj godło Polski i wklej do zeszytu. Wpisz do zeszytu zdania z rozsypani wyrazowej16. Podziękowanie za pracę na lekcji
-40% Zbiór scenariuszy zajęć i uroczystości o charakterze patriotycznym dla dzieci w wieku przedszkolnym Książka z 2 płytami CD, zestawem pomocy dydaktycznych i mapą konturową Polski Od Wydawcy Spis treści Do darmowej dostawy brakuje: 149,00 zł Zapytaj o produkt tel. 12 631 04 10 wew. 101 Opis Fragmenty piosenek Zobacz film Podgląd Pomoce dydaktyczne Szczegóły produktu W skład publikacji wchodzi książka ze scenariuszami zajęć i uroczystości o charakterze patriotycznym przeznaczonymi dla dzieci w wieku przedszkolnym, oraz dołączone do niej: 2 płyty Audio-CD zawierające 20 pieśni i piosenek oraz podkłady muzyczne do nich (w tym „Hymn Polski” i 7 tradycyjnych pieśni patriotycznych oraz 12 piosenek o charakterze patriotycznym napisanych specjalnie dla dzieci), a także nagranie hejnału mariackiego; 24 karty A4 z kolorowymi pomocami dydaktycznymi niezbędnymi do przeprowadzenia opisanych zajęć – zapakowane w estetyczną teczkę; konturowa mapa Polski formatu B1–. Publikacja powstała w oparciu o materiały stworzone na potrzeby Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”. Projekt zgromadził wokół siebie wielu ludzi, którzy chcieli pokazać, że patriotyzm jest nie tylko wartościową ideą, ale także realnym doświadczeniem możliwym do przeżycia już nawet przez najmłodszych – dzieci w wieku przedszkolnym. Ludzie ci stworzyli myśl, którą następnie „podchwyciło” wielu nauczycieli i wychowawców z placówek różnego typu. Ta myśl zaczęła się rozszerzać i przynosić zaskakujące rezultaty – w postaci materiałów związanych z pojęciem patriotyzmu, spływających do osób koordynujących projekt. Materiały te pokazują, jak realnie rozumiany jest patriotyzm i jak wiele ma kolorów. W książce znajduje się 12 scenariuszy uroczystości i inscenizacji z okazji polskich świąt narodowych, 7 scenariuszy zajęć różnych (w tym zajęć otwartych z udziałem rodziców, zawodów sportowych, a nawet turnieju patriotycznego) oraz 32 wiersze o tematyce patriotycznej, a także teksty piosenek i pieśni patriotycznych występujących w scenariuszach. Wśród scenariuszy uroczystości znajdują się te potrzebne do zorganizowania występu listopadowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości, akademii majowej – z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r., a także uniwersalne inscenizacje o szeroko rozumianej tematyce patriotycznej (traktujące o domu rodzinnym czy małych ojczyznach). Scenariusze uroczystości zostały podzielone na trzy kategorie dostosowane do wieku dzieci: dla dzieci 3-4-letnich, dla dzieci 4-5-letnich oraz dla dzieci 5-6-letnich. Każdy scenariusz zawiera umieszczony na początku opis dekoracji, strojów i rekwizytów, a także spis występujących postaci (przy czym należy pamiętać, że poszczególne kwestie mogą być modyfikowane – rozdzielane pomiędzy większą liczbę dzieci lub łączone – zgodnie z liczbą dostępnych aktorów, zamysłem nauczyciela oraz możliwościami dzieci z danej grupy). Autorkami propozycji ujętych w publikacji są: Anna Bomba, Monika Bącik, Agnieszka Besser-Krysiak, Agnieszka Bugajska, Agata Dziechciarczyk, Małgorzata Glapa, Katarzyna Jaworska, Dorota Kluska, Joanna Łoziak, Kamila Łyżwińska-Grubecka, Magdalena Siwiorek, Agnieszka Skalska, Karolina Skonieczka, Monika Smułka, Marzena Wacowska-Chałoń, Anna Zielińska. Dla kogo nauczyciel Grupa wiekowa 3-latki 4-latki 5-latki 6-latki uczniowie klas I-III Obszar podstawy programowej poznawczy obszar rozwoju społeczno-emocjonalny obszar rozwoju Pora roku na cały rok Uroczystości, święta patriotyczne Aranżacje Jakub Kozub Jerzy Zając Miłosz Konarski Wojciech Gąsior Muzyka Gabriela Gąsior Jerzy Zając Ludmiła Fabiszewska Miłosz Konarski Słowa Agnieszka Frączek Dorota Kluska Ludmiła Fabiszewska Magdalena Nowak ISBN 978-83-65915-64-1 Rok wydania 2020 Liczba stron 160 Płyta CD lub zawiera CD tak Zobacz także Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: inne produkty w tej samej kategorii -30% -45% -45% -45% -25% -45% Zbiór scenariuszy zajęć i uroczystości o charakterze patriotycznym dla dzieci w wieku przedszkolnym Książka z 2 płytami CD, zestawem pomocy dydaktycznych i mapą konturową Polski Od Wydawcy Spis treści
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 3,4 - letnich Temat zajęcia: Zdrowo się odżywiamy. rok Cele ogólne: · podkreślenie roli właściwego odżywiania się · przestrzeganie zasad dobrej zabawy w grupie rówieśniczej Cele szczegółowe: dziecko: zna produkty, których spożywanie służy zdrowiu rozpoznaje i nazywa produkty na obrazku uważnie słucha wiersza inscenizowanego kukiełkami potrafi swobodnie wypowiedzieć się na zadawane pytania segreguje obrazki przedstawiające produkty, na zdrowe i niezdrowe reaguje na zmiany akompaniamentu rozpoznaje i nazywa produkty potrzebne do wykonania sałatki jarzynowej samodzielnie kroi warzywa na sałatkę jarzynową zna zasady bezpieczeństwa przy posługiwaniu się plastikowymi nożami zachowuje higienę podczas wykonywania sałatki współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań prawidłowo reaguje na polecenia Formy pracy: zabawa obserwacja i pokaz działanie przekaz słowny Forma organizacji: grupowa indywidualna Metody: czynne - zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń, percepcyjne - obserwacji i pokazu, słowne - rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci, inscenizacja wiersza ekspresji ruchowej Przebieg zajęcia: Część I 1. Zabawa na powitanie Witam dzieci, które… Dzieci siedzą w kole, nauczyciel manipulując pacynką, wita dzieci zdaniem, machając ręką, a one odwzajemniają gest: - Witam dzieci, które lubią banany. - Witam dzieci, które jedzą jabłuszka. - Witam dzieci, które zjadają twarożek. 2. Zabawa Popatrz i odpowiedz Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rzuca kostką. Wskazane dziecko nazywa znajdujące się na obrazku: marchew, jabłko, cytryna, lizak, cukierek, Część II 3. Inscenizacja wiersza M. Golc „W czym chowają się witaminki” Nauczyciel recytuje wiersz, inscenizując go sylwetami bohaterów utworu (marchewka, jabłko, lizak, sałata, biały ser) Marchewka, lizak, jabłko, sałata i serek biały głośno ze sobą rozmawiały: - Jestem marchewka pomarańczowa, dużo witamin we mnie się chowa. - A ja – jabłuszko – czerwone całe. Sok będzie ze mnie wręcz doskonały. Wnet serek biały zaczął przemowę: - Ze mnie są dania pyszne i zdrowe. Jestem w pierożkach, w kluskach być mogę, razem z rzodkiewką jestem twarogiem. Na to sałata rzecze nieskromnie: - Lecz pamiętajcie także i o mnie. Ja na kanapce pięknie wyglądam i spod śmietany czasem spoglądam. Chrupcie sałatkę więc, drogie dzieci, bo z nią smakuje lepiej kotlecik. A słodki lizak tak się odzywa: - Moja minka jest niezbyt szczęśliwa. Bo chociaż jestem tak kolorowy, to każdy mówi: „Nie jesteś zdrowy”. Bo od lizaków i od słodyczy dziur w ząbkach dzieci nikt nie policzy. 4. Rozmowa na podstawie inscenizacji: - Kto ze sobą rozmawiał? - Jakie dania można przyrządzić z twarożku? - Dlaczego lizak miał smutną minę? - Jakie znacie zdrowe produkty? - Co dzieje się z ząbkami, gdy zjadamy za dużo słodyczy? 5. Degustacja potraw wymienionych w wierszu przez chętne dzieci: - surowa marchewka - sok jabłkowy - twarożek z rzodkiewką - kanapka z sałatą 6. Zabawa muzyczno – ruchowa Taniec witaminek Dzieci otrzymują opaski na głowę z sylwetami jabłka i marchewki. Poruszają się po sali w rytm bębenka. na hasło „Witaminki tańczą” – tworzą dwa kółka zgodnie z sylwetami na opaskach i tańczą przy nagraniu spokojnej muzyki. 7. Zabawa „Zdrowe produkty” Na dywanie porozkładane są odwrócone do góry nogami obrazki zdrowych i niezdrowych produktów. Na tablicy umieszczone są plansze z smutną i wesołą buzią. Wskazane dzieci podnoszą obrazek i rozpoznają, czy przedstawiony produkt jest zdrowy. z pomocą nauczyciela umieszczają obrazki na tablicy pod właściwą buźką 8. Zabawa muzyczna Ciasto wg Klanzy Część III 9. Robimy sałatkę jarzynową Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, jakie produkty będą potrzebne do wykonania sałatki. Dzieci rozpoznają i nazywają ugotowane warzywa i inne produkty. Nauczyciel demonstruje w jaki sposób należy pokroić warzywa. Dzieci kroją warzywa z użyciem plastikowych noży. Nauczyciel zwraca uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz zachowanie higieny. 10. Degustacja potrawy przez dzieci i rodziców. Zachęcenie do spożywania sałatek i surówek. 11. Podziękowanie za udział w zajęciach opracowanie Izabela Olechnowicz
polska scenariusz 3 latki